مقررات ملی ساختمان (مبحث 5)

مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان
مقررات ملی ساختمان (مبحث 4)
ژوئن 7, 2019
مبحث ششم مقررات ملی ساختمان
مقررات ملی ساختمان (مبحث 6)
ژوئن 10, 2019

مقررات ملی ساختمان (مبحث 5)

مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان

مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان ؛ مصالح و فرآورده هاي ساختماني

 

مشخصات فنی مواد، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی در مبحث ۵ مقررات ملی ساختمان مورد بررسی قرار گرفته است. ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و همچنین روش های آزمایش آن‌ها نیز در این مبحث آمده است. مشخصات و روش‌های ارائه شده در مبحث ۵  منطبق بر استانداردهای ملی ایران است. در مواردی که استانداردی در این خصوص در ایران موجود نباشد، این آزمایشات با استانداردهای معتبر بین المللی مطابقت داده شده است.

 

در مبحث ۵ هر یک از مصالح و مواد در ۶ تقسیم بندی کلی معرفی شده است:

تعریف
دسته بندی
استانداردها شامل ویژگی، آزمایشات استاندارد
ایمنی، بهداشت و محیط زیست
سازگاری
بسته بندی، حمل و نگهداری


در این مبحث با توجه به اهمیت مسائل بهداشتی، ایمنی و ملاحظات محیطی در اجرای ساختمان، در هر بخش از این مبحث، نقش هر یک از مصالح و فرآورده‌های ساختمانی در این موارد ارائه شده است. علاوه بر این‌ها به شیوه‌های مناسب انبار کردن، محافظت، حمل و نقل، ساخت و تولید در کارگاه‌ها  پرداخته شده است. با توجه به اثرات متاقبل و تاثیر در دوام آنها، مساله سازگاری مصالح با یکدیگر در هر بخش نیز عنوان شده است.

 

در بخش پایانی و پیوست این مبحث، برخی از مصالح نسبتا جدید و نیز سیستم‌های ساختمانی و ارجاع به استانداردهای مربوطه ارائه شده است.

 

دامنه کاربرد مبحث ۵

دامنه کاربرد این مبحث محدود به انواع مواد، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی متعارف است که در بنای ساختمان‌ها و تاسیسات مربوطه در همه نقاط کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

این مجموعه شامل کتاب مبحث 5  مقررات ملی ساختمان که به نام مصالح و فرآورده های ساختمانی می باشد و ویرایش سال 1396 در 308 صفحه و در قالب pdf می باشد. برای دانلود مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان، با ایده پرداز در ادامه همراه باشید ...

 

مقررات ملی ساختمان - مبحث 5 ( مبحث پنجم ) - حجم فایل : 4.20 MB

دانلود PDF مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1396 :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *